DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVREMİ BAŞLADI

Veri Toplama

 

Önleyici Bakım

MES

 

Sanal Gerçeklik

Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Bu devrim akıllı fabrika sisteminin oluşmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda üretim ortamında her bir verinin toplanmasına ve iyi bir şekilde izlenip analiz edilmesine olanak sağlayacağı için daha verimli iş modelleri ortaya çıkacaktır.

Dünyada üretim tesisleri artık “akıllı fabrikalara” dönüşecek. Tüm üretim süreçlerinin akıllı sistemlerle kontrol edildiği fabrikalar, bu düşen karlılıklardan dolayı rekabetin getirdiği bir sonuç. Verimliliği artıran, esnek üretime olanak sağlayan bu fabrikaların, şirketlerin yaşam ve rekabet gücünü artırması hedeflenmekte. Fabrikalar artık en son teknolojilerle donatılmış “akıllı fabrikalar” haline geliyor.

4.Sanayi Devrimi ile ilgili birçok makale ve tanıtım mevcut. Bundan dolayı tarihçe vb. konular yerine fabrikanızı nasıl akıllı bir fabrika haline getirebiliriz, üretim verimliliğini nasıl arttırabiliriz, süreçleri ve avantajları hakkında size nasıl yardımcı olabiliriz. Biz neler yapıyoruz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle yapılan en büyük yanlış bu konuyu sadece ”IT” ile ilişkilendirmek. Bu yapıyı oluşturabilmek için ”IT” ve ”OTOMASYON” eşit derecede önemli. Dolayısı ile bu yatırımı yapmak isteyen firmalarda bu departmanların ortak çalışması gerekir.

Endüstri 4.0 ana temeli olan “akıllı fabrikalar” oluşturmak için başlıca üç nokta mevcut. Bu üç nokta oluşturulduğu  taktirde başarı sağlanabilir.

  • Analiz yapılacak üretim verilerinin sahadan sağlıklı bir şekilde toplanması,
  • Toplanan verilerin değerlendirileceği akıllı bir platform (MES),
  • Akıllı bir kontrollü bakım sistemi/Kestirimci Bakım,

Omni Proses Otomasyon olarak bu üç konu hakkında çözüm sunabiliyor ve danışmanlık verebiliyoruz. Veri Toplama Otomasyonu ve Saha Entegrasyonu , Veri Analizi (MES) ve Kestirimci Bakım Prosesi. Dilerseniz bu konular ile ilgili çözümlerimizi ayrıntılı inceleyelim.

EnglishGermanTurkey